Vrbenské rybníky

Posted on

Chráněné území “Vrbenské rybníky”

Již od dětství chodím na toto místo. Jako malý kluk na vycházky s rodiči, v zimním období bruslit. Bydleli jsme na sídlišti Vltava, tedy kousek od rybníků. Pak jsem chvíli bydlel ve městě, ale po letech jsem se opět přestěhoval na to samé sídliště a zase začal chodit k těmto rybníkům. Tentokrát již jako dospělý, se svojí budoucí ženou a málokdy bez foťáku.

Nechci zde zdlouhavě popisovat toto místo. Na internetu se dá najít spousta článků a informací. Jen nejstručněji řečeno, jedná se o soustavu několika rybníků, mokřadů a luk, které jsou významné svou přírodní unikátností. Kromě vzácných motýlů a rostlin, lze pozorovat velké množství ptáků. Možná se nemusím bát použít pojem ráj pro ornitology.

Zajímavé je, že celá léta toto místo označuji jako “Českovrbenské rybníky” a pravděpodobně nejsem sám. Svádí k tomu přilehlá obec, České Vrbné. Pravdou však zůstává, že rybníky jsou Vrbenské a tak při hledání informací je třeba uvést správný název “Vrbenské rybníky”.

Své procházky začínám vždy stejně a to po hrázi mezi rybníkem Černiš a Domin. Rybník Domin (na obou fotografiích výše) je nejblíže sídlišti. Nejedná se o velký, ani hluboký rybník. Jeho největší zajímavostí jsou uměle vytvořené ostrůvky, které vznikly navršením usedlin při odbahňování. Tyto ostrůvky tvoří domov pro spoustu druhů ptáků. Zde je to zejména Racek chechtavý a Husa divoká.

Starý vrbenský rybník při západu slunce. Tento rybník je naopak nejdále od sídliště.

Ranní mlha na cestičce, po které vždy přicházím.

Ostrůvky na Dominu za ranní mlhy.

Pro vychutnání ranních mlhavých nálad si člověk musí přivstat. Je však odměněn neuvěřitelným klidem. To už se s odpoledním ruchem nedá srovnat.

Nový vrbenský rybník a jeho zimní obyvatelé.

Dva hlídači. Tak by se dala nazvat tato fotografie labutí při západu slunce na Novém vrbenském rybníce.

Přesto, že se Dasenský rybník nenachází v chráněném území, stojí za to si jej prohlédnout.

Dasenský rybník , který se již nachází mimo hranice rezervace. Pro zajímavost stojí uvést, že se nejedná o vodní hladinu, ale o led.

Dasenský rybník do třetice, tentokrát při zapadajícím slunci.

Domin v temnějších barvách.

Stromy na jednom z ostrůvků na Dominu. Ty tam již bohužel nejsou. 

Domin pod zimní oblohou.

Tento rybník se nachází nejseverněji. Přiznám se, že se moc nevyznám v pojmenování. Pravděpodobně snad tento rybník náleží hned k sousedícímu a je to tedy Starý vrbenský rybník.

Zamrzlý Domin.

Zamrzlý Domin.

Domin

Vegetace kolem břehů Černiše.

Domin

Největší z rybníků a zároveň nejstarší je Černiš.

Hráz mezi Černišem a Dominem.

Západ slunce nad Starým vrbenským rybníkem. Jak jsem psal v úvodu, chodím sem dlouho, chodím sem často a chodím sem rád. Je to krásné místo, které mám jak se říká “za barákem”. Pokud si výjimečně nevezmu fotografickou výbavu, beru dalekohled. A i tak se občas stane, že se jdu jen tak projít s rukama v kapsách. Krásně se mi tu nejen odpočívá, ale třeba i rozmýšlí o budoucích plánech.

One Reply to “Vrbenské rybníky”

  1. Máte krásné krajinky. Věřím, že se na hrázích potkáváme. Přeji dobré světlo. Josef Burián

Comments are closed.