Srovnání foťáku a telefonu

Posted on

Čas od času se neubráním srovnání telefonu a „opravdového“ foťáku. V tomto případě bezzrcadlovky. Tato srovnání nejsou zrovna férová, obzvlášť při použití full frame foťáku jako v mém případě. Ale pro zajímavost, pobavení, nebo čistě ze zvědavosti proč ne. Nakonec i ten telefon má někdy svou nespornou výhodu. Máme ho všichni stále při ruce, je malý, lehký a fotit umí. Jak ale? To je vidět níže.

První srovnání je z výletu na Praděd. Jako vždy jsem přemýšlel, jakou výbavu brát sebou, nebo jestli vůbec. Bylo to v poledne, byl to rodinný výlet, takže jsem se nechtěl táhnout s ničím těžkým. Původně jsem ani nic brát nechtěl, jen ten telefon, ale nakonec mi to nedalo a vzal jsem sebou to nejlehčí. Tedy Sony A7R a objektiv Sony 28/2. Srovnání nebylo plánované, napadlo mě to až nahoře.

Za zmínku určitě stojí, že jsem provedl zároveň malý experiment a před telefonem jsem držel CPL filtr. Ten stejný, který byl nasazen i na CSC.

Jak je vidět, každá fotka je jiná, ale v tomto malém rozlišení by si málokdo stěžoval na výstup z telefonu. I když ti náročnější již nyní nebudou obloha z mobilu spokojení. Podíváme se na tři stoprocentní výřezy z této fotografie.

Ani u jedné fotky jsem nedoostřoval, ani neodšumoval. Jak Foťák tak mobil mají takovýto 100% výstup.

Asi není třeba upozorňovat na zcela chybějící kresbu detailů a zvýšený šum u telefonu.


Druhé srovnání je z Českých Budějovic. Také nebylo plánované. Čekal jsem na manželku a krátil si chvíli focením. Byla to kratochvíle, nic vážného. Vzal jsem si jen tak do ruky Sony A7II s pevnou 28/2 jako výše. (ten objektiv je vážně neuvěřitelně malý a lehký, na to co dokáže). Procházel jsem se a občas něco zachytil. Druhý den, jsem se shodou náhod dostal do úplně stejné situace, bylo i stejné počasí a přibližně stejná doba. Měl jsem sebou jen telefon, tak mě napadlo, jít po svých vlastních stopách a to samé nafotit telefonem.

Vždy uvádím pohled na celkovou fotku a hned pod ní je výřez se 100% zobrazením.

Nafotil jsem toho samozřejmě víc, ale nemá cenu uvádět zde hromadu fotek. Myslím, že toto bohatě stačí. I když bylo oba dva dny stejné počasí a byl jsem ve městě v tu samou dobu, je zde stejně nepatrný časový rozdíl a také jsem si většinou nestoupl úplně na to samé místo.

Každopádně se tímto srovnáním nepřišlo na nic nového, ani objevného, nebo něco co by změnilo můj pohled na fotografování. Za pěkného počasí a ideálního světla, je jedno čím se fotí, pokud nám stačí malé fotky. Na sociální sítě, je focení mobilem za výše uvedených podmínek více než dostačující. Na druhou stranu, podíváme-li se na 100% výřezy je jasné, kdy je třeba sáhnout po něčem lepším, než je jenom mobilní telefon.

Celým tímto srovnáním jsem nechtěl nic naznačovat, nebudu to ani nijak komentovat. Není zde žádný vítěz, ani poražený, nebo lepší a horší. Co je lepší a co horší vidí každý sám a stejně tak si musí sám za sebe říct, co chce fotit a za jakým účelem a jestli je to pro něj propastný rozdíl, nebo naopak zanedbatelný.

Ještě nakonec upozorním, že se nejedná o žádný laboratorní test. Je to jen sranda srovnání z běžného života. Po technické stránce: jednalo se o fotoaparáty Sony A7R a A7II s objektivem Sony FE 28/2 (foceno do RAW) a telefon Honor 8X s tovární foto aplikací (foceno do JPG).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *