Americké kytary

Posted on

…ačkoli ne v USA vyrobené

Asi dvacet let jsem byl věrný kytarám Ibanez, tedy převážně. Ale někdy po roce 2020 jsem začal pokukovat po Kytarách Jackson a čím dál tím více mě začali lákat obecně Americké kytary. Trvalo to ovšem skoro tři roky, než jsem získal svou první.

Jackson JS30RR Rhoads

Měl jsem celkem jasné představy a požadavky. Zajímají mě kytary výhradně s pevnou kobylkou. Osazené snímači humbucker u kobylky a zbytek je mi jedno. Hard & Heavy tvar s tím, že na 90% upřednostňuji superstrat tělo, případně double cut. A v poslední řadě by se mělo jednat o bazarovou kytaru s rokem výroby nejlépe 2010 a starší. U Jacksona je trochu potíž, že nejvíce kytar jsou šípy, šipky, véčka, flyingy, nebo jak kdo chce. Tomuto tvaru jsem se dlouho vyhýbal, protože doma hraju často v sedě a nevěděl jsem, jak bych na takovou kytaru hrál. Na druhou stranu mě to lákalo vyzkoušet, nikdy jsem takovou kytaru neměl a chtěl bych to vyzkoušet. Dlouho jsem váhal a odolával a žádný Jackson s SS tělem se v inzerci neobjevil. Až jsem jednou natrefil na tuto a neváhal jsem ani chviličku. Myslím, že ještě ten večer jsem jí měl doma, protože prodávající byl také z Budějovice. V podstatě splňuje vše co jsem požadoval a konečně si tedy vyzkouším tenhle tvar. Je to základní model z roku 2008 vyrobený v Indii. Kytara na mě působí kvalitním dojmem, je krásně zpracovaná do nejmenších detailů. Až na pár oděrek hezky zachovalá. Zatím jsem s ní velmi spokojený, ale mám jí teprve chvíli. Kupoval jsem jí na podzim 2023. Pár technických specifikací je v přehledu kytar.

Na podzim 2024 jsem tuto kytaru prodal. Teda vlastně neprodal, ale vyměnil za Squiera Stratocastera DeLuxe. Udělali jsme si díky tomu rodinný výlet do Klatov, ale zpátky ke kytaře. Proč jsem se jí rozhodl prodat? Jsou zde tři důvody. Ten první nejméně podstatný je, že jsem na tuto kytaru neměl obal a kupovat se mi nechtěl. Ale sám za sebe by tento důvod neobstál, pokud by nebyly další. Tím druhým je samozřejmě její tvar, který je sice naprosto úžasný, ale naprosto nepraktický. Ať už při hře v sedě, což je logické (a já hraju doma většinou v sedě), tak i ve stoje je to úplně na prd. Kytara strašně padá na hlavu. Ale ani tento důvod by samostatně nebyl krokem k prodeji. Tím třetím a nejzásadnější byl její krk. Byl tak nějak divně prohnutý a v mých rukou a domácích podmínkách se mi jej nedařilo seřídit. Rozhodl jsem se tedy tím dále netrápit a poslat jí dál k někomu, kdo si s ní poradí, nebo mu bude vyhovovat vyšší dohmat. Každopádně je to dobrá kytara a jsem moc rád, že jsem si jí mohl vyzkoušet a že jsem jí měl rok doma.

Jackson JS32Q

JACKSON JS Series Dinky Arch Top JS32Q DKA HT AR TGB – Tak s touhle kytarou jsem měl veliké štěstí. Nesplňuje jednu mojí podmínku a to, že je relativně „nová“. Ale moc se mi líbí a dlouho jsem na ní koukal na internetu a kolikrát si říkal, že si jí asi koupím. Udělám výjimku a pořídím si novou kytaru, protože je přesně taková jakou bych chtěl a do té zelené barvy jsem zblázněný. Ale nikdy jsem to neudělal, protože se v té době (2020-2024) prodávala mezi 8 až 9 tisíc a mě to přišlo moc za takovou kytaru, raději bych si za ty peníze koupil nějakou bazarovou, starší a lepší. No a co se nestalo, jednoho dne otevřu hudební bazar a kuk, je tam za čtyři a půl. Neváhal jsem ani chviličku, za hoďku byla zaplacená a domluvená doprava.

Je to kousek z roku 2020 (soudě dle sériového čísla) a musím říct, že na to, že jde o základní „levnou“ kytaru, je taktéž velice pěkně zpracovaná a působí kvalitním dojmem. Ale na více dojmů si ponechám čas, mám jí chviličku. V té době se prodává ještě jedna ta samá kytara, ale má tremolo a je levnější (JACKSON JS Series Dinky JS20 DKQ 2PT AR TGB). Zprvu mě vrtalo hlavou, proč je levnější, přitom má tremolo navíc až jsem si všiml, že má tělo pouze z topolu, kdežto ta s pevnou kobylkou má navíc klenutou vrchní desku s javorovým topem. Více informací v přehledu kytar.

Schecter Omen-7 Diamond Series

Sedmičku jsem nikdy nechtěl. V inzerci je jich hromada. Někdy z toho mám pocit, že přišel boom sedmistrunných kytar, každý si jí pořídil, pak to opadlo, spousta lidí zjistila, že to nepotřebuje a teď o to v inzercích zakopáváme. Mluvím zhruba o letech 2022 – 2023. Na jednu stranu mě to lákalo, aspoň si to vyzkoušet jaké to je, ale pokušení jsem vždy odolal a veškeré sedmičky v inzercích přehlížel. Se svojí laickou hrou si se šesti strunami bohatě vystačím. Ale náhoda tomu chtěla, abych si jí nakonec opravdu vyzkoušel. Dostal jsem se k ní tak, že jsem prodával svojí Ibanez RGA42FM a ozval se mi zájemce o výměnu. Naslepo jsem mu napsal své požadavky na kytaru a on se s ní strefil se do všeho co jsem požadoval. Kromě té jedné struny navíc. Chvíli jsem to zvažoval a nakonec jsem dospěl k závěru, že to zkusím. Jde o kytaru z roku 2005, je to pekelně těžká masivní kytara se silnými známky opotřebení, ale ta bude hrát ještě za 50 let. Zatím jsem s ní velmi spokojený a s tou sedmou strunou pomalinku nacházíme vzájemné přátelství. Uvidíme jak to půjde dál. Pár specifikací je v přehledu kytar.

Tak za chvíli to bude rok, co mám tuhle těžkotonážní mašinu doma a musím říct, že jsem stále více spokojený. Zjišťuji, že se mi na ní hraje výborně, skoro nejlépe. Má přesně takový dohmat, jaký mám rád, čili celkem nízký, ale ne úplně extrémně. Neuvěřitelně drží ladění. Jí naladím, na týden pověsím na zeď, zatopím vyvětrám, pak jí vezmu do ruky a stále ladí. Neuvěřitelné. Tím, že má o strunu více jsou struny blíže k sobě, což se někde hodí, někde ne, záleží na stylu, ale tam kde potřebuji je to opět výhoda a hraje se mi na ní dobře. Momentálně můžu prohlásit, že je to nejlepší kytara co v současné době mám. Kdyby to nebyla sedmička, hraju na ní pořád.

Kytary Squier

Od mládí jsem šáhlej metalem a vždycky jsem chtěl metalové kytary. Ale na druhou stranu, kdo neměl v ruce Stratocastera, jako by nebyl. I já jsem si ho chtěl vyzkoušet a jednou kdysi dávno už jsem jednoho měl. Ale ten stál za kulový, byl to nějaký levný no name a neměl jsem ho moc dlouho a vůbec si na něj nepamatuji. No a teď to ve mě dozrálo a říkal jsem si, že bych si zase nějakého zkusil. Také jsem už trochu vyrostl a dospěl a už nehraju jen metal, ale rád fušuju do všeho a vůbec zjišťuju, že kytary mě baví zkoušet a chci si rozšířit obzory a vyzkoušet jich co nejvíce. A tak to netrvalo dlouho a mám doma dva Stratocastery a jednoho Telecastera a všechny jsou značky Squier.

A proč zrovna Squier? Jednoduše proto, že bych samozřejmě nejraději originál Fender kytaru. Ale ty něco stojí. A ne že bych na ní neměl, ale s tím jaký jsem jen amatérský domácí hráč nechci do tak drahé kytary investovat. Aspoň zatím ne. Ale zároveň chci co nejvíc originálního Fendera a kdo jiný něco takového vyrábí než právě Squier?

Squier Bullet Strat 2003

Jako první jsem pořídil tohoto ‚Strata‘. Je to zatím asi nejlepší kousek v mojí honbě za starými nástroji a to z roku 2003. Kytara není z hudebního bazaru, ale normálně z bazoše. Paní jí prodávala s prasklou strunou, ale už z fotek bylo patrné, že je na ní zlomený nultý pražec a že je v nehratelném stavu. Po férové domluvě na ceně jsem si kytaru vzal s tím, že si jí zkusím dát sám dohromady. Kytara přišla přibližně v takovém stavu, jak jsem čekal. Špinavá, zaprášená, totálně zarezlá se shnilými strunami. Paní psala, že už jen visela na zdi a nikdo na ní nehrál. Prý na ní byly podpisy kamarádů, které smyla, ale jsou tam stále patrné, což mě nevadí, dělá to pěknou autentickou patinu.

Asi po čtvrt roce, co jsem sehnal veškeré vybavení a díly jsem se pustil do práce. Ono to nebylo tak složité. Nejtěžší pro mě byla výměna nultého pražce. Starý šel vyndat snadno. Nový kostěný přišel již s předbroušenými drážkami na struny, ale musel jsem ho trochu ubrousit na šířku, aby nepřečníval a trochu ho probrousit zespodu na správnou výšku. Bál jsem se, abych to nepřehnal a neměl jsem ho příliš nízký. Dále jsem se pak poprvé v životě pustil do přebroušení několika pražců, které byly vyšší než ostatní. Většinou se mi to povedlo, jen u toho prvního mám pocit, že jsem ho udělal příliš placatý. Je teď správně vysoký, jako ostatní, ale není tak pěkně zakulacený, na tom budu muset ještě zapracovat, protože toto mě čeká u Telecastera. Dále to již byla jen práce čištění a zabroušení rezatých částí. Vše jsem z kytary odmontoval, vyčistil včetně tremola a nevětší práci jsem si dal s přebroušením snímačů, které byly dost rezaté. Není to dokonalé, ale už se na to dá koukat. Nakonec jsem zase vše smontoval a pokusil se doladit dohmat. Nejprve jsem tam na zkoušku natáhl devítky struny, které jsem dostal k nějaké kytaře, ale ani ne za měsíc šly pryč a dal jsem tam to, na co jsem zvyklý a to jsou hybridy 10/11. Počkám, až si to trochu sedne a ještě jednou pak zkusím dohmat poladit, ale už takto jsem spokojený. Jsem rád, že na kytaře zůstalo úplně vše původní, kromě nultého pražce. Všechny šroubky jsou také původní a řádný závit není stržený, zdá se, že kytara je nyní ve skvělé kondici, vzhledově stáří nezapře, ale proto jsem jí chtěl. Nyní na ní budu nějakou dobu hrát a pak sem k ní zase něco dopíšu.

Pár specifikací je v přehledu kytar.

Squier Telecaster 2010

Když už jsem měl Stratocastera, tak jsem si říkal, že si musím zkusit i Telecastera. Když jsem byl mladý, tak jsem nechápal, jak může něco tak ošklivého vůbec existovat a jak na to vůbec někdo může chtít hrát. Pro mě byl vzor krásy Stratocaster, jak tvarem těla, tak tvarem hlavy (když teda vynechám fakt, že jediný krásný kytary pro mě byly v té době Ibanez ‚ErGéčka‘. A Telecaster mi přišel jak nějaký nepovedený odpad, s tou malou úzkou hlavou a tupým tělem, hnusným picguardem a tím single snímačem zasazeným do železa kobylky. No, ale pár let to chtělo dozráv a vyspět, asi tak 20, abych změnil názor a našel něco krásného i na tom Telecasteru. Na tento kousek jsem měl štěstí, hrozně se mi líbí a sehnal jsem ho za úplný pakatel všetně Fender obalu. Také jsem ho trochu poladil, ale jen kosmeticky, natáhl své oblíbené 10/11 a už hraju. Jediné, do čeho se chci časem pustit je přebroušení pražců. Jinak je v bezvadném stavu odpovídající datu výroby 2010, sem tam ťuklý, hmatník maličko ohmataný, ale jinak v bezvadném stavu. Časem dám vědět, jak se mi na něj hraje.

Pár specifikací je v přehledu kytar.